CIKÁNI JDOU DO NEBE

20. 08. 2020, 20:00

Hudebně-dramatická balada "Cikáni jdou do nebe" se vrací na muzikálovou scénu a otevře tak novou divadelní sezónu 2020/2021 Divadla Bez zábradlí. Čekají vás podmanivé melodie a temperamentní tance ze kterých až mrazí! Představení můžete vidět v předpremiéře v Galerii Středočeského kraje ve čtvrtek 20. srpna od 20 hodin.

Příběh o strhujícím podobenství, o věčné lidské touze, o svobodě, vášni a lásce, která dokáže zničit sama sebe. To je příběh osudové lásky krásné Rady a zloděje koní Lujko Zobara. Jevištní zpracování slavného filmu Emila Lotjanu a Jevgenije Dogy podle povídek Maxima Gorkého. Muzikál, který vás odnese až někam do cikánských nebes v režii Radka Baláše uvede v obnovené premiéře začátkem nové divadelní sezóny, diváci  však mohou vidět v exkluzivních předpremiérách Cikány již v srpnu!

"Hudebně-dramatický projekt CIKÁNI JDOU DO NEBE je unikátní artový divadelní počin, jehož zařazení se vzpírá jakémukoliv prvoplánovému zaškatulkování. Je to dílo vycházející z umělecké tradice ruského písemnictví. Koncept netradičního muzikálu vychází z původní povídky Maxima Gorkého "Makar Čudra". Inscenace je nejenom sondou do dějin romské kultury jako takové, ale je především názornou ukázkou průsečíku dvou různých přístupů - romského a gádžovského - k životu a to jak na sociálně kulturní tak historické úrovni. Na přípravě představení se také podílí smíšený tým složený z různých uměleckých osobností, jejich přístupů a postojů," vysvětluje režisér Radek Baláš a vypočítává, v čem je tento muzikál netradiční: "Pod hudebním a pěveckým nastudováním je podepsaná Ida Kelarová a Desider Dužda. Hudbu nahrály romské hudební formace Romano Rat a Kale. Scénu navrhl slovenský scénograf Jozef Ciller, kostýmy vytvořila Jana Zbořilová."

Baláš si k choreografické spolupráci přizval progresivní choreografku Janu Burkiewiczovou. V inscenaci samotné se potkávají herci slovanského, romského a dokonce moldavského původu. Jde tedy o dílo multižánrové, multikulturní a multietnické. A tento fakt jej činí zcela výjimečným na současné divadelní mapě pražských inscenací příbuzného žánrového zařazení.

Při prvním uvedení napsala renomovaná divadelní kritička Radmila Hrdinová: “Nabídka muzikálových titulů v Praze je více než dostatečná. Cikáni v Divadle Bez Zábradlí však jednoznačně aspirují na nejvyšší příčku žebříčku." Nové uvedení této výjimečné inscenace je tak logickým dramaturgickým krokem výše uvedeného divadla.

"Návrat muzikálu Cikáni jdou do nebe je skvělá zpráva a já se těším, že si opět na jevišti DBZ užiju svého Schwoba. Dneska už si všechny písničky se mnou doma zpívají i obě dcery a myslím, že na tohle představení se mnou nepůjdou do divadla jen jednou, možná budu muset tajit kdy jsou další reprízy…" těší se na obnovenou premiéru herec Martin Kubačák, který se tak vrací ke své roli Schwoba. Na prkna Divadla Bez zábradlí se vrací ale také Michal Kavalčík "Jsem velmi poctěn, že si na mě Radek Baláš po letech vzpomněl a k novému nastudování Cikánů mě přizval. Radost mám dvojnásobnou, protože jsem prošel konkurzem a také z toho, že tento skvělý muzikál budeme opět hrát! Doufám, že opět nejméně osm let jako posledně. Moc se na zkoušení těším - na to, že se opět vrátím do DBZ, na nové obsazení, nového Zobara, novou energii..."

"Cikáni jdou do nebe” pro mě bude v mnoha ohledech novou zkušeností. Jak po hudební a textové stránce, tak pojetím. V neposlední řadě budu poprvé zkoušet v Divadle Bez zábradlí, na což se velmi těším! Po první korepetici mám pocit, že bude sranda. Hodně lidí z realizačního týmu znám a nepochybuji o jejich talentu. Moje babička byla kdysi na filmové předloze několikrát v kině a cikánské rytmy miluje, tak už kvůli ní na tom budu pořádně makat, aby se jí při návštěvě naší inscenace ten pocit vrátil," říká moderátor, herec a zpěvák Milan Peroutka, který si tak odbyde v Divadle Bez zábradlí svou premiéru, stejně tak představitelka Rady Kateřina Marie Fialová: "Na zkoušení Cikánů se velmi těším už jen z toho důvodu, že titul sám je emocionální, temperamentní, s brutální energií a hudbou. Nahrává tomu také obsazení. Po první zkoušce můžu říci, že jsme pozoruhodná parta a věřím v to, ze tento projekt i zkoušení bude magické!"

V obsazení figuruje také Filip Kaňkovský, který přijal roli Buči, ve které v prvním uvedení tohoto muzikálu exceloval Filip Čapka, který na sebe právě toto rolí upozornil a dokonce získal Thálii pro herce do 33 let. "Představení jsem tehdy sice neviděl, ale viděl jsem film, a ten je to nádhernou básní! Hudba je perfektní. V jiném muzikálu byste mě těžko hledali, ale tohle je jiná - jde právě o tu cikánskou hudbu a energii! Moc se těším i na nové kolegy," uzavírá charismatický herec.

Režie: Radek Balaš, Scéna: Jozef Ciller, Kostýmy: Jana Zbořilová, Hudba: Petr Malásek

Obsazení
LUJKO ZOBAR, zloděj koní ........... Jan Kopečný, Peter Pecha
ANTAL SILÁDI, poručík ............... Josef Vrána
OTEC ZOBAR, staršina ................ Zdeněk Žák, Ladislav Županič
DANILO, otec Rady ..................... Petr Pospíchal, Zdeněk Maryška
BUČA, cikánský zloděj ................. Filip Kaňkovský
ARALAMBI, Zobarův kumpán .......  Milan Peroutka, Petr Ryšavý
TALIMON, Zobarův kumpán.......... Michal Kavalčík, Ondřej Bábor
BUBULJA, mladý cikán ................. Josef Fečo
SCHWOB, Siládiho pobočník ......... Martin Kubačák
RADA, Danilova dcera ................ Kateřina Marie Fialová, Felicita Prokešová
IZERGIL, stará cikánka ............... Ludmila Molínová
JULIŠKA, Zobarova milenka ......... Eliška Ochmanová, Felicita Prokešová
RUSALINDA, Zobarova sestra ....... Adriana Bessogonov
MÁRIA, cikánka .......................... Andrea Holá, Marie Bikárová
ASJA, cikánská dívka ................... Jennifer Boldiová, Veronika Heráková

Délka představení: 2 hod. 10 min., přestávka 20 min.

Předprodej vstupenek: Informační centrum Města Kutná Hora  - Palackého nám. dále Colosseumticket.cz, Ticketart.cz... 

9040-116151101-3160541594001651-5909562599510091921-o.jpg

Typ: Divadla

Organizátor: Divadlo bez zábradlí

Místo konání: Jezuistká kolej - GASK, Barborská 51 - 53, 284 01 Kutná Hora

Web: http://www.gask.cz