Inka Delevová: Podzimní snění

10. 11. 2016 - 7. 12. 2016, 00:00

S kutnohorskou ArcusGallery Inka Delevová těsněji spolupracuje asi rok. Podílela se svými obrazy na výstavě Divinum Vinum, kterou ArcusGallery připravila ve Vinárně U Sv. Barbory, některá její výtvarná díla můžete vidět v magických prostorách galerie v podloubí. Obrazy a kresby Inky Delevové (http://www.i-passage.cz/http/www-i-passage-cz/internetova-pasaz/eshop/6-1/1054-2/) najdete také v internetové Galerii myrro (http://www.i-passage.cz/internetova_pasaz/eshop/6-1-Galerie-myrro), výstava Podzimní snění je první větší akcí, kterou výtvarnice a ArcusGallery společně připravili.

O Ince Delevové (* 1948) se často hovoří jako o první dámě české kresby. Těch přívlastků však má mnohem více. Přátelé ji kupříkladu nazývají Hollarem v sukni, odborná kritika dokonce novodobým Zdeňkem Burianem. Snadno z toho usoudíme, že se jedná o výjimečně nadanou kumštýřku, kterou navíc šlechtí píle a pracovitost, bez kterýchžto vlastností by samotný talent připomínal příslovečný rýč bez násady. V katalogizaci výstav doma i v zahraničí Inka Delevová dávno překonala hranici šesti stovek, včetně čtyř výstav světových – Expo 71 v Budapešti, Expo 81 v Plovdivu, Expo v Essenu, Expo v Berlíně - a přes čtyřicítku výstav mezinárodních. Inka Delevová navrhuje knižní obálky, diplomy, certifikáty, medaile, nástěnné kalendáře, exlibris, novoročenky, pohlednice. Vznikl cyklus hradů a zámků, kostelů a klášterů. Osobitými a okouzlujícími ilustracemi provází nejenom vlastní básnické sbírky, ale také knihy poezie jiných autorů.

Kutnohorská výstava s poetickým názvem Podzimní snění představí reprezentativní výběr z knižní ilustrační tvorby Inky Delevové, především kresby, grafické listy i malby pro pohádky, dětské příběhy či bajky. Ale také didaktické pomůcky a učebnice, atlasy a nástěnné obrazy pro školy. Součástí výstavy tak bude i výběr z mnoha desítek knih, které malířka a spisovatelka ilustrovala. 

1140-arcus-gallery-delevova-plakat.jpg

Typ: Výstavy

Místo konání: ArcusGallery, Husova 103 - v podloubí