Santini

4. 07. 2021, 19:00

SANTINI

Divadelní spolek JEDL v koprodukci s Divadlem X10 připravili alegorii na téma hledání dokonalosti.

Santini toužící po ideální skutečnosti. Jeho rozum je jako nenasytné zvíře, které celé dny a noci řve hlady. Zvíře Rozum. Dokud neuvidí tu, která je nádhernější než slunce, která je dechem, odleskem věčného světla. Sofii.

V roce 2023 uplyne 300 let od úmrtí významného českého architekta italského původu, který se proslavil svým jedinečným stylem nazývaným barokní gotika, Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

JEDL připravil k tomuto výročí projekt SANTINI.

V roce 2021 bude odstartován premiérou v první stavbě Santiniho, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci u Kutné Hory. Teprve dvaceti pětiletému umělci byla svěřena přestavba ve své době největšího kostela v Českých zemích. Monumentální, původně gotický klášterní kostel Nanebevzetí P. Marie ležel více než dvě století po vyplenění husitskými vojsky v ruinách. Naším záměrem je prostřednictvím divadelní intervence do prostoru stavby zmapovat Santiniho významné realizace na území Čech a Moravy. Inscenace se tak v průběhu dalších let odehraje v mnoha dalších Santiniho stavbách.

Santiniho stavby jako odhmotněné spleti linií, kterou proniká světlo. Stavby artikulující zjevnost světa. Tento symbolický charakter Santiniho architektury vnitřně koresponduje s uměleckými tendencemi tvorby skupiny JEDL. Umělci JEDLu se snaží dlouhodobě ve svých inscenacích dotýkat duchovního rozměru světa, člověka, vztahů mezi lidmi. Projekt SANTINI tak bude organicky v těchto snahách pokračovat.

Režie: Jan Nebeský

Pořadatel: 
Divadlo X10

Kontaktní osoba: 
Radka Zahradníková - kurátorka X10 pro kutnohorský region
Tel.: +420 777 804 441
E-mail: radka@divadlox10.cz
Web: www.divadlox10.cz

9917-x10.jpg

Typ: Divadla

Organizátor: Divadlo X10

Místo konání: U Zastávky 280, 284 03 Kutná Hora - Sedlec

Web: http://www.divadlox10.cz/cs/kutna-hora